Pergola stavěná svépomocí nebo firmou? Každý přístup má své výhody a nevýhody
Kategorie: Hobby a zahrada
Vloženo: 6. 12. 2019
Pergola se stává čím dál oblíbenější stavbou, jelikož vám umožní pohodlný venkovní relax. Ochrání vás proti slunečním paprskům i přeháňkám. Uvažujete o ní i vy? V tom případě stojíte před otázkou, zda pergolu stavět svépomocí nebo se obrátit na firmu. Obě možnosti mají své výhody a nevýhody, které vám stručně a jasně představíme.
Obrázek: Pergola z odolného hliníku nenáročného na údržbu. Zdroj: Sunsystem.cz
Stavba pergoly svépomocí
Nemůžeme tvrdit, že stavbu pergoly zvládne kdekdo, ale je fakt, že spoustě šikovným kutilům nebude dělat problém. Pro stavbu „po domácku“ se nejčastěji používá dřevo (např. KVH hranoly z borovice), ale také kov nebo plast.
Obrázek: Pergola z KVH hranolů
Pokud se rozhodnete si pergolu postavit sami, je nezbytné brát zřetel na několik pravidel, vyhradit si dostatek času a obrnit se trpělivostí v případě, že něco nevyjde přesně podle vašich představ.
Obrázek: Pergola svépomocí – projekt ke stažení. Zdroj: Drevostavitel.cz
Jak na zahradní pergolu svépomocí se můžete podívat zde.
Vyhlášky
Je nutné si na stavebním úřadě zjistit, jaké vyhlášky a zákony se se stavbou pergoly pojí a co všechno musíte udělat pro to, abyste je splnili.
Umístění pergoly
Musíte se rozhodnout, zda bude pergola tvořit pokračování již stojícího objektu, což znamená, že ji ukotvíte do zdi domu, nebo bude samostatně stojící stavbou na zahradě. Důležitá je i její orientace, při které musíte zohlednit stinná i větrná místa.
Výběr dřeva
Nejčastěji se používá dřevo tuzemské jehličnaté, které musí být dostatečně vysušené. Nejlépe si v tomto ohledu stojí borovice a kanadský cedr. Maximální vlhkost by měla dosahovat jen zhruba 15 %. Vlhká dřeva se špatně opracovávají a hůře nasávají ochranné látky a barvu.
Bytelný základ
Pergola stojí na nosnících, které musí být s terénem pevně spojeny. Významně totiž ovlivňují stabilitu konstrukce. Pečlivý výběr si zaslouží kvalita kování, do kterého sloupky připevníte. Aby byly sloupky chráněny proti vodě, je důležité je umístit alespoň 15 centimetrů nad okolní terén.
Zastřešení
Při výběru střešní krytiny je potřeba zohlednit jak estetickou, tak funkční stránku. Dobrou propustnost světla má polykarbonát, který však nemusí ladit s okolím zahrady. Zastřešení kanadským šindelem nebo plechem poskytne stín, ale může vám zbytečně ubírat přirozené světlo. Při této práci si chraňte svůj zrak používáním ochranných brýlí.
Výhody a nevýhody stavby svépomocí
- + vlastní a originální návrh
- + pocit z dobře odvedené práce
- + nižší finanční náklady (oproti profesionální firmě)
- - neznalost nových trendů spojených s pergolami
- - časová i fyzická náročnost
- - pravidelná péče o dřevo
- - nutnost mít zkušenosti se stavbou
Pergola od řemeslníka
Takovou zlatou střední cestou mezi pergolou svépomocí a moderní pergolou postavenou od firmy se jeví pomoc od řemeslníka - tesaře. V dnešní době je jednoduché najít řemeslníka na internetu. Nic se ale nevyrovná tomu, pokud bydlí kousek od místa, kde pergolu chcete postavit a máte na něj dobré reference od sousedů. V opačném případě se připravte na stálý dohled nad řemeslníkem a udělejte si čas na samostudium.
Řemeslníci, kteří mohou být levní, a nic pro ně není problém, mohou celou práci odfláknout a věřte, je velmi těžké reklamovat jejich práci.
Připravte smlouvu o dílo, kterou si pro jistotu nechte zkontrolovat právníkem. Všechny zjevné i skryté vady bez zbytečné prodlevy u řemeslníka reklamujte.
Výhody a nevýhody pergoly od řemeslníka
- + vlastní a originální návrh
- + nižší finanční náklady (oproti profesionální firmě)
- - pravidelná péče o dřevo
- - samostudium
- - dohled nad řemeslníky
- ? kvalita zpracování, materiálů i stavby
- ? reklamace
- ? plnění termínů
- ? znalost nových trendů spojených s pergolami
- ? realizace bez starostí
Stavba pergoly firmou
Pokud se rozhodnete svěřit své představy odborníkům, vyberte si realizační firmu pečlivě. Cílem je ušetřit si nervy, fyzickou sílu a další starosti. Když už máte tip na firmu, na kterou se můžete spolehnout a která sleduje moderní postupy, máte vyhráno. Pokud teprve vybíráte, procházejte diskuze, stavba pergoly a výběr firmy se hodně řeší např. na serveru emimino.cz, modrastrecha.cz a na mnoha stavebních serverech. Sledujte reference vybraných firem.
Profíky na stínící techniku zvolte, pokud chcete moderní pergolu z bezúdržbových materiálů, mezi které patří například hliník. Realizaci můžete svěřit společnosti Sun Systém nebo se poradit s odborníky na stínící techniku z firmy Alaris.
Proč se s realizací obrátit na profesionály
- Odborné firmy sledují nejnovější trendy a stavební postupy, díky kterým se můžete spolehnout na dlouhou životnost stavby. Jejich práce totiž zahrnuje pravidelné sebevzdělávání.
- Potkáte se s nimi na odborných veletrzích, kde bývá často i taková velká stavba, jako je pergola, postavená.
- Za dobu svého působení zrealizovaly desítky projektů, které mají zahrnuté v portfoliu a mají spoustu referencí, jež si v případě zájmu můžete osobně ověřit. Podívejte se například na reference zákazníků firmy Sun System.
- Poskytnou vám rady a nabídnou řešení ve všech bodech stavby, která splní vaše očekávání.
- Ještě před stavbou se můžete podívat na to, jak se bude vybraná pergola do vašeho exteriéru hodit. Firma Sun System vyvinula speciální aplikaci s virtuální realitou, která vám ve 3D ihned ukáže, jak bude pergola u vašeho domu vypadat. Aplikace je pro operační systémy iOS i Android.
Bioklimatická pergola: novinka, kterou si sami nepostavíte
Tento typ patří mezi inovace zahradních pergol. Vyrábí se z hliníku a ovládat ji můžete i dálkově přes smartphone. Integrovaný motor se postará o bezproblémové naklápění lamel. Realizaci je potřeba svěřit do rukou odborníků.
Bioklimatická pergola Placeo českého výrobce Alaris plní funkci stínění, zastřešení, a navíc nabízí regulovatelnou ventilaci. Pro výrobu se používá hliník, který je oblíbený pro svoji dlouhou životnost a nenáročnost na údržbu.
Jak funguje a co to je bioklimatická pergola? Od klasické dřevěné pergoly se kromě výrobního materiálu liší také naklápěcími lamelami, které je možné zcela uzavřít nebo naklopit do úhlu 140°. Díky nim můžete pod pergolou sedět na zahradním nábytku za jakéhokoliv počasí a dálkově regulovat sklon lamel. Pevná konstrukce střešních profilů odolá i vrstvě sněhu. Pergola může být vybavena i dešťovým či větrným senzorem, který lamely v případě nepřízně počasí automaticky uzavře.
Obrázek: Bezúdržbová bioklimatická pergola z hliníku PLACEO. Zdroj: Alaris.cz
Výhody a nevýhody odborné realizace
- + kvalita zpracování, materiálů i stavby
- + záruka
- + realizace bez starostí
- + moderní stavební materiály
- + bezúdržbovost
- - vyšší finanční náklady
- - méně vlastních invencí při tvorbě návrhu
Začněte stavbu pergoly plánovat již nyní a užijte si její pohostinnosti od prvních slunečních paprsků. Užijte krásné léto i teplý podzim pod pergolou, která odolá i nečekaným dešťovým přeháňkám.