Jak úspěšně pěstovat i používat rýmovník
Kategorie: Byt
Vloženo: 23. 9. 2019
Oblíbená voňavá pokojová rostlina, kterou lze v létě pěstovat i v truhlících na balkóně či na terase společně třeba s pelargoniemi a která dokáže odpuzovat létající hmyz – to je rýmovník. Pokud však dáváte přednost přírodní léčbě nejrůznějších zdravotních obtíží, určitě byste měli rýmovník pěstovat i jako léčivku. Má totiž významné protizánětlivé vlastnosti a působí také proti plísním. Poradí si s opakovanými nachlazeními, rýmou i kašlem a má ještě mnoho dalších pozitivních účinků, takže se můžete vyhnout užívání průmyslově vyráběných léčiv. Navíc získáte okrasnou rostlinu zvláštní vůně, které nebudete muset věnovat přílišnou péči.
Kubánské oregano či mexický eukalyptus pochází z Austrálie
I když je v současnosti rýmovník obyvatelem všech možných kontinentů, pochází z Austrálie. Bývá nazýván také kubánským oreganem nebo mexickým eukalyptem. Tyto názvy získal podle výrazné vůně, která připomíná kafr nebo mentol. Patří mezi hluchavkovité a často bývá zaměňován za podobnou molici. I když u nás se pěstuje jako pokojovka, v Austrálii se vyskytuje jako metrový keř s modrofialovými květy. V našich podmínkách ve venkovním prostředí dlouho nepřežívá, nesnese totiž nízké teploty. Vyžaduje však zastřihávání a tvarování, bez něj roste neuspořádaně. Pěstování rýmovníku je jinak velice nenáročné.
Léčivka nebo koření?
Jen málo pokojových rostlin nabízí tak široké možnosti jako rýmovník. Užití rýmovníku jako léčivky je poměrně známé, méně je však využíván jako koření, což je škoda. Rýmovník dodá jídlům zvláštní chuť, přirovnat ho lze třeba k šalvěji. Okořenit můžete různé druhy masa, využití najde nejen při grilování, ale i uzení, nebo tehdy, chcete li dodat na pikantnosti omáčkám nebo marinádám. V zeleninách a polévkách je velice chutný, dokáže zvýraznit i fádní pokrmy. K léčení různých neduhů se využívají hlavně listy rýmovníku. Ty obsahují vitamíny, především C a A, omega 6 mastné kyseliny a velké množství vonných silic. Domácí použití rýmovníku bývá buď v čerstvé podobě, nebo jako čaj či sirup. Čaj z rýmovníku je oblíbený při zklidňování projevů nachlazení, rýmy, astmatických obtížích, ale také při trávicích a střevních onemocněních. Rýmovník patří také mezi účinné bylinky při zápalu plic.
Jak používat listy rýmovníku
K potlačení příznaků rýmy a nachlazení stačí i jen pomnout čerstvé lístky v dlani a čichat. Pro vnitřní užití je možné listy žvýkat nebo popíjet rýmovníkový čaj či si dát sirup. Čaj si připravíte snadno, na jeden šálek stačí 5 lístků rostliny, voda a trochu medu. Omyté a natrhané lístky dejte do hrnku, zalijte převařenou a trochu zchladlou vodou. Podle chuti oslaďte medem a pijte ještě horké.
Recept na sirup z rýmovníku:
- Uvařte půl litru vody a natrhejte alespoň dvě hrstky rýmovníkových listů.
- Lístky zalijte vodou a nechte alespoň 12 hodin louhovat.
- Pak přeceďte, přidejte půl kilogramu cukru a podle chuti citronovou šťávu a vařte do zhoustnutí.
- Výslednou tekutinu nalijte do skleniček a užívejte denně dvě lžičky.
Rýmovník lze i inhalovat nebo použít v čerstvém stavu na ošetření štípanců nebo jako přírodní repelent. Oblíbená je také výroba tinktury z rýmovníku, která se používá nejen jako lék na rýmu, ale také ke zmírnění artritických bolestí.
Pěstování rýmovníku se nemusíte bát
Pokud se rozhodnete pravidelně využívat všech pozitivních účinků této sympatické rostlinky, pořiďte si vlastní rýmovník. Pěstování není obtížné a zvládne ho i začátečník. Sazenici získáte z řízku nebo výhonků, je nutné jen vybrat správné umístění. Rýmovník nemá rád mráz nebo přímé slunce. Musíte mu však zabezpečit dostatek světla a ochránit rostlinu před průvanem. Teplota stačí pokojová, pokud však rádi větráte, dávejte na rýmovník pozor, při častém větrání přímo na rostlinu by vám neprospíval. Jaké podmínky ještě vyžaduje rýmovník? Smíchejte zeminu s trochou písku a použijte květináč s dobrým odtokem. Nezalévejte příliš často, vlhko rýmovník nesnáší dobře. Pravidelně zaštipujte výhony, aby byl rýmovník kompaktnější. Ze stejného důvodu odstraňte květy. Rýmovník se vám odvděčí bohatým růstem a bude nejen užitečným pomocníkem, ale i ozdobou vašeho bytu.
Přečtěte si i další zajímavé články:
Zdroj obrázků: www.pixabay.com